• Marta

Romas klasika 3 dienās, un rīta rosme apkārt Vatikānam

Updated: Mar 31, 2019


Es ļoti labi atceros skolas laiku vēstures stundu stāstus par Romas impērijas dižo spožumu un briesmīgo postu, lepnajiem imperatoriem ar lielummāniju vai skaudro stāstu par brāļiem Romulu un Remu. Skolas solā šie stāsti likās kā pasakas vēstures grāmatā par kaut ko aizgājušu un pazudušu zemes dzīlēs. Vai tā visa bija patiesība, ko mums stāstīja? Kas to zina. Bet Roma pastāv vēl šobrīd, un tur ir vērts paviesoties, lai noticētu savām acīm - vismaz daļa no tā visa stāstītā bija patiesība!

Mani ceļabiedri šoreiz ir abi vecāki un Mārtiņš. Jau pusgadu iepriekš nolemjam doties uz Romu janvārī, lai izvairītos no lielām tūristu masām, un Latvijas ziemā kaut uz brīdi aizbēgtu līdz siltākai saulei. 12.janvāra vēlā pēcpusdienā ielidojam Romā, relaksētā autobusa braucienā nokļūstam no lidostas līdz centram un dažu minūšu gājienā nokļūstam līdz naktsmītnēm Ad Hoc BnB uz Via Gioberti 54. Kad esam iekārtojušies, klāt jau ir vakars, bet nolemjam doties vakariņu medībās - esmu noskatījusi pavisam mazu, bet mūs apmierinošu picas kabūzīti Zizzi Pizza un iespaidīgi lielu saldējuma paradīzi - Palazzo del Freddo Giovanni Fassi. Itāļu varenais gelato restorāns mums iepatīkas, tāpēc tur atgriežamies arī citu dienu. Vakariņas ir veiksmīgas, un vēderi ir laimīgi, tāpēc dodamies atpūsties un krāt spēkus nākamās dienas pastaigai.

Sestdiena iesākas laicīgi, un pēc vieglām brokastīm dodamies iepazīt Romas klasiku - Kolizeju. Tā kā esmu jau internetā samaksājusi par ieeju, drošu soli dodos garām simtiem metru garajai rindai, kas izveidojusies pie biļešu lodziņiem, un nepilnas minūtes laikā apmainu e-pastā atnākušā apstiprinājuma koda ciparu kombināciju pret četrām ieejas biļetēm. Lai gan pērkot internetā par katru biļeti jāmaksā papildus rezervācijas nodeva 2 EUR apmērā, tas ir tā vērts, lai pēc tam nenīktu garā rindā. Ar ieejas biļeti var tikt ne tikai Kolizejā, bet arī Romas forumā, kas ir vesels kvartāls ar drupām un paliekām no Senās Romas viennozīmīgi populārākā rajona, kur norisinājās visi romiešu ikdienas svarīgākie notikumi. Mēs šo iespēju arī izmantojam, un 14 EUR ir tā vērts, lai vienu reizi dzīvē apskatītos to slaveno Romu no vēstures stundām. Kā jau ierasts, izmantoju Sygic Travel aplikāciju, lai navigētu starp lielo lērumu apskatāmo objektu. Aplikācija katram objektam dod arī īsu aprakstu, kas labi noder, kad skatāmies uz nebeidzamo arku, kolonnu un drupu lērumu Romas forumā.

Neparasti ir vērot dažādos Romas foruma objektus un to nozīmi agrākos laikos - milzīgas arkas, kas celtas par godu kāda no Romas imperatoru sasniegumiem kaujās, akmeņiem klātais Via Sacra ceļš, kas agrāk kalpoja kā svinīgās parādes maršruts romiešu triumfa svētkos, milzīgās bazilikas un tempļi, kur miksējas kristietības un mitoloģijas ievirzes, un, protams, Romas septiņu pakalnu nozīmīgākais - Palatine kalns, kas slejas pāri Romas forumam, un slēpj sevī leģendu par to, ka savulaik vilcene tieši tajā vietā atradusi pamestos Romulu un Remu. Cik gan Roma ir sena un cik gan daudz noslēpumu sevī slēpj katrs tās drupu akmens.

Ja laiks atļauj, Romas forumā un Kolizejā var aizvadīt visu dienu, bet ne mēs. Uzsūkuši ko varējām, dodamies dziļāk Romas dzīlēs. Gariem muzeju apmeklējumiem neesam šeit ieradušies, tāpēc apskatām Romu pa pašu izdomātu maršrutu. Vairāk kā 2000 gadus vecā Gaius Cestius piramīda, Tibras upe, garais kāpiens Capitoline kalnā un Tēvzemes altāris jeb nacionālais piemineklis Viktoram Emanuelam II. Romā pie visiem populārākajiem tūristu objektiem cauru dienu dežūrē policija, slaveniem laukumiem iebrauktuves bloķē betona veidojumi, un tas liek justies drošī, jo par spīti janvāra vidum, tūristu šeit ir daudz arī pie +15 grādiem. Varbūt tieši janvārī ir tūristu sezona, jo jūnija-augusta svelmē Romu izstaigāt nebūtu ne prieka, ne varēšanas?

Neiztiekam arī bez pasta italiana vēlajās pusdienās - iepriekš mūsu naktsmītņu namatēvs iepazīstināja ar populārākajiem pastas veidiem, un mēs tos arī provējam - pasta carbonara, pasta amatriciana un klasiskā romiešu pasta - cacio e pepe jeb pasta ar sieru un melnajiem pipariem, ko arī nolēmu pamēģināt. Pastaiga pa Romu nav no vieglajām, jo ielas virzās te uz augšu, te uz leju - slavenie septiņi Romas pakalni ir jūtami, tāpēc esam visai izsalkuši, un noguruši no garās kalnainās pastaigas. Tā kā diena jau virzās uz beigu pusi, vairs tikai noejam līdz Svētā Jāņa Laterāna bazilikai. Ja sākumā iespaidīgā būve šķiet tikai viens no daudziem romiešu lielummānijas objektiem, tad izlasot par celtni vairāk informācijas, tā šķiet vēl iespaidīgāka. Izrādās, ka tā ir viena no četrām Pāvesta bazilikām, turklāt visvecākā no visām. Kaut bazilika atrodas Romas pilsētā, tai ir ekstrateritoriāls statuss no Itālijas, jo saskaņā ar vienošanos tā ir Pāvesta īpašums. Kā vecākā no Pāvesta bazilikām, tā ieņem arī augstāko rangu starp Romas katoļu baznīcām, tajā skaitā arī pār Svētā Pētera baziliku, kas atrodas Vatikānā.

Svētdienu nolemjam veltīt vēl Romas apskatei. Kaut bija doma viesoties Vatikānā, sapratām, ka tur šajā dienā būs pilns ar cilvēkiem, tāpēc atstāsim Vatikānu pirmdienai. Šodien ceļamies jau ar stīvumu kājās un cerību sirdī, ka pastaigu maršruts būs īsāks un vieglāks, kas dienas beigās arī izrādās taisnība - ja sestdien nostaigājam 23 kilometrus, tad svētdien par 5 kilometriem mazāk, taču maršruts ir gana piesātināts ar apskates objektiem. Rīta pusē uzreiz dodamies uz slavenajām Spāņu kāpnēm, kuru pakājē pie Pompi Tiramisu tiekam pie itāļu oriģinālā deserta un vieglu soli cilpojam pa ielu serpentīnu uz nākamo Romas pakalnu - Pincio. No turienes paveras skaists skats un saules pārlieto Romu no augšas, tāpēc nolemjam šeit piesēst un notiesāt nopirktos itāļu desertus. Es Pompi Tiramisu tiku arī pie cita itāļu salduma - cannoli.

Ar saldumiem vēderā solis kļūst raitāks. Cilpojam lejā uz pilsētu un tieši iekšā Tautas laukumā (Piazza del Popolo), kas ir milzīgs pulcēšanās laukums. Tam mērķim arī svētdienā cilvēki tur atrodas lielās masās - pulcējas. Tālāk pa tūristu pārpildītu veikaliem bagātu gājēju ielu (Via del Corso) cilpojam uz Trevi strūklaku. Janvāra vidū strūklakas laukumiņš ir piebāzts ar tūristiem. Arī mēs vēlamies tikt pie skaista piemiņas foto, tāpēc nekautrējoties laužamies pūlim cauri un spiežamies pie labāko kadru uzņemšanas vietām. Leģenda stāsta, ka naudas iemešana strūklakā nozīmē atgriešanos Romā - tā kā mums par visām varītēm nav vajadzības Romā atgriezties, tad naudu nemetam. Ja monēta garantētu ceļojumus uz citām valstīm tuvākajā laikā, tad gan kādu žūksni noteikti strūklakas ūdenī atstātu. Šoreiz nekā.

Dodamies tālāk klasikas pastaigā garām Marcus Aurelius kolonnai, gar mazām kafejnīcām un kafijas veikaliņiem, un nonākam pie Panteona. Tā ir apbrīnojama celtne, kas saglabājusies no Senās Romas laikiem, kas īpaša ar savādo kupola jumtu ar caurumu pašā vidū. Būvēts pirms gandrīz 2 tūkstošiem gadu, 43 metru diametra kupols dižojas ar pasaulē lielākā betona kupola godu, kas turas bez balstu palīdzības. Arī mēs mēmi pastāvējām zem dižā kupola, pirms devāmies tālāk. Mūsu sarakstā nākamais ir Navona laukums ar slaveno Bernini četru upju strūklaku. Šajā vietā jo īpaši izjūtam ielu tirgotāju uzbāzību, kaut tāda bija manāma pie visiem populārākajiem tūrisma objektiem. Lai nu kā, mūsu kompānija ir samācīta ar šādiem tipiem nesarunāties un biznesa darīšanās neielaisties.

Pēdējais mūsu sarakstā ir 2000 gadus vecais eņģeļu tilts ar 10 eņģeļu statujām un romiešiem tipiskām arkām. Tilta galā lepni slejas romiešu imperatora Hadriana celtā Svētā eņģeļa pils, kas sākotnēji bija domāta kā imperatora mauzolejs. Vēlāk, 14.gadsimtā, tā tika pārveidota par pili, piebūvējot speciālu koridoru, kas to savienoja ar Svētā Pētera baziliku Vatikānā. Vakara saulrietā Tibras upe ar eņģeļu tiltu un pili izskatās īpaši maģiski. Šeit arī nolemjam dienu finišēt, lai pirmdienu iesāktu svaigi un moži.

Obligāts nosacījums Romas ceļojumam bija Vatikāna apskate, bet sev biju izvirzījusi mērķi apskriet Vatikānam, kā mazākajai pasaules valstij, apkārt. Man ir zināma pieredze skriešanā apkārt objektiem, tāpēc nolēmu nelaist garām izdevību. Pirmdien ap 7.00 no rīta ar Mārtiņu cēlāmies, ģērbāmies skriešanas drēbēs un kāpām metro, lai ātrāk nokļūtu līdz vairāku kilometru attālumā esošajam anklāvam. Agrais rīts Romas ielās izskatījās salīdzinoši mierīgs, un mēs pavisam moži devāmies rīta riksī. Vatikāna apskriešana nebija sarežģīts pasākums, jo lielākoties bija jāturas lielajam mūrim ārpusē - tas nozīmēja, ka esi uz pareizā ceļa. Novērojām, ka jau šajā rīta agrumā pie ieejas Vatikāna muzejā veidojas rinda, kas lielākoties sastāvēja no aziātu tūristiem. Daļa mūs aizrautīgi vēroja skrējienā. Ja neskaita fotografēšanos, tad pati skriešana neaizņem pat pusstundu, jo apkārtmērs Vatikānam ir aptuveni 4 kilometri.

Pirmdienas plāns bija visai īss - apskatīt Vatikānu un Svētā Pētera baziliku, sēstdies lidmašīnā un doties mājup. Tā kā nevarējām atļauties garas stundas veltīt mākslas darbu pētīšanai, muzejus vieglu sirdi atstājām aziātu bariņam, bet paši apmierinājāmies ar bazilikas izpēti, kur ieeja visiem ir bez maksas. Uz iekšā laišanu stāvēja rinda, tāpēc izmantojām laiku, lai ar mammu ieskrietu mazajā pasta stacijā laukuma malā un nosūtītu pastkartes uz mājām, kur pašas tās saņemsim nedaudz vairāk kā nedēļu vēlāk pēc atgriešanās. Šo triku man ieteica nepalaist garām, jo tā ir vienīgā pasta stacija pasaulē, kur var tikt pie Vatikāna pasta zīmoga, turklāt pati pastkarte ar sūtīšanu izmaksāja tikai ~2 euro.

Būt Pāvesta bazilikā bija sireāli - kur skaties, tur altāris, zem kura apglabāts kāds iepriekšējais pāvests vai dižciltīga persona, kur skaties, tur mākslas šedevri, arhitektūras mikšļi, tēlniecības brīnumi un apbrīnas vērti mākslas detaļu salikumi. Acīm reibstot, grūti visu aptvert, visu uzzināt un izprast, bet skaidrs bija viens - ar šo baziliku bija pavisam gana, lai vieglu sirdi pārējos Vatikāna muzejus pat nealktu ieraudzīt. Sēžot Vatikāna laukuma stūrī kolonnu pakājē un tukšojot atlikušos pusdienu krājumus, klusi secinām - jā, Romas maģija kopš vēstures stundu laikiem un dzirdētajiem stāstiem skolas solā nav zudusi.

Visas vietas, ko apskatījām Romā: Sygic Travel>>>


#ceļojums #piedzīvojums #itālija #roma #vatikāns #skriešana

21 views

© 2019 Life of Marta